Wypożycz samochód i bądź niezależny w podróży

14 0

Na pewno podczas wakacji nie raz denerwowałeś się na słabo kursujące autobusy komunikacji miejskiej i trudności w rozeznaniu się, jaka linia jedzie do miejsca, które chcesz zobaczyć. Często pewnie nawet nie jechałeś do sąsiedniej miejscowości, bo dojazd do niej był straszny – jeden PKS w ciągu całego dnia. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest wynajem samochodów. Wystarczy, że załatwisz kilka niezbędnych formalności, a będziesz o wiele bardziej mobilny i niezależny. Jak wynająć auto?

Przede wszystkim powinieneś sprawdzić w internecie opinie dotyczące konkretnych wypożyczalni aut. Dzięki temu dowiesz się, jakich firm unikać, a jakie są bardzo korzystne dla klientów i oferują najlepsze ceny. Pamiętaj również, że powinieneś zdecydować się jakiego samochodu będziesz potrzebował. W innych warunkach będziesz Ci potrzebne auto z napędem 4×4, a w jeszcze innych rodzinne combi. Poczytaj dokładnie na temat konkretnych marek – oczywiście tylko jeśli się na tym nie znasz.

Jeśli lecisz do konkretnego miejsca za pośrednictwem samolotu, to możesz zorientować się czy wypożyczalnia samochodów nie funkcjonuje przy lotnisku. Często już w cenie biletu lotniczego możesz mieć wliczone auto, które będzie na Ciebie czekało zaraz po wylądowaniu. Formalności nie są skomplikowane i niesamowicie ułatwia to cały wyjazd. Zwłaszcza, gdy jesteś w podróży służbowej i potrzebujesz bardzo szybko przetransportować się z miejsca na miejsce. Nie będziesz wtedy tracić czasu na szukanie taksówki lub przystanków komunikacji miejskiej.

Jakie musisz spełnić warunki, żeby móc wypożyczyć auto? Bardzo ważny jest staż za kierownicą. Wypożyczalnie samochodów wolą doświadczonych kierowców – jeśli zrobiłeś prawo jazdy jakiś miesiąc wcześniej, to może się zdarzyć, że wszędzie spotkasz się z odmową. Często określa się również minimalny wiek, który najczęściej wynosi 21 lat, ale zdarzają się również miejsca, gdzie nie wypożyczysz samochodu jeśli nie masz skończonych 25 lat. Wszystko to ma ograniczyć możliwość lekkomyślnego podejścia osoby potencjalnie wypożyczającej auto.

Jakie dokumenty musisz przygotować? Przede wszystkim powinieneś mieć ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty/paszport oraz kartę kredytową. Jeśli decydujesz się wynająć ekskluzywny samochód, to będziesz musiał mieć przynajmniej dwie karty kredytowe.

Pamiętaj, że po wynajęciu samochodu obowiązują Cię dokładnie takie same zasady jak wszystkich innych kierowców. Nie będziesz mógł bezkarnie uciekać policji, a każdy mandat, który zostanie wystawiony w czasie Twojego wynajmu – będziesz zmuszony zapłacić sam. Wypożyczalnie samochodów pilnują tych kwestii i możesz się liczyć z tym, że prędzej czy później dostaniesz wezwanie do zapłaty.

Wypożyczasz samochód z pełnym bakiem i w takim samym stanie zapełnienia musisz go oddać – cena benzyny nie jest wliczona w koszt wynajmu. Wszystkie tego typu kwestie będziesz musiał regulować samodzielnie.

No i najbardziej oczywista kwestia – musisz dbać o auto, które wynajmujesz. Za każde uszkodzenie dostaniesz stosownie wysoki rachunek. Nikt nie chce narażać się na koszty, a zatem warto uważać. Jeśli samochodów zostanie ukradziony w czasie, gdy będziesz go wynajmował, to nie będziesz musiał płacić całej jego wartości, ale tzw. „udział własny w szkodzie”, który wynosi zazwyczaj ok. 400 euro (kwota rośnie w zależności od wartości samochodu).

Wypożyczenie samochodu nie jest trudne, a daje niesamowite poczucie wolności i wygodę podczas podróży. Musisz jednak pamiętać o obowiązkach, które wraz z autem bierzesz na siebie.

Powiązane z tematem