Wiza do USA – czy to faktycznie aż taki problem?

48 0

Wiza do USA to temat, który nieustannie powraca, zwłaszcza przy okazji wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Wielokrotnie już obiecywał Polakom ich zniesienie, ale wciąż do tego nie dochodzi. Czujemy się pokrzywdzeni, bo przecież Amerykanie nie muszą posiadać takiego dokumentu na wjazd do naszego kraju. Jeśli chcesz jechać w celach turystycznych do Stanów Zjednoczonych, to przejdziesz przez cały proces ubiegania się o ten dokument. Chcemy Cię jednak uspokoić – to wcale nie jest takie straszne!

Wiza amerykańska urasta do prawdziwie mitycznej rangi. Wydaje nam się, że jej dostanie jest praktycznie niemożliwe. Oczywiście jeśli chcesz wyjechać w celu podjęcia pracy, to będzie Ci znacznie trudniej ją uzyskać, chyba, że masz w stanach rodzinę, która może legitymować się obywatelstwem. „Zaproszenie” przez obywatela USA posiada prawie magiczną moc i wiele ułatwia. Jeśli interesuje Cię wiza turystyczna do USA, to nie będziesz miał specjalnych problemów z jej uzyskaniem.

Skoro jesteś turystą, to będziesz ubiegał się o wizę nieemigracyjną, która obejmuje pobyt czasowy na terenie kraju. Jeśli chcesz się tam przeprowadzić, to wystąpisz o wizę emigracyjną. Skupimy się jednak na tej typowo turystycznej.

Wiza nieemigracyjna jest przeznaczona szczególnie dla turystów, ale mogą na nią podróżować również studenci, którzy podejmują naukę na terenie USA, pracownicy, którzy jadą do Ameryki tylko po to, żeby wykonać konkretne zlecenie oraz każdy, kto ma coś do załatwienia w odwiedzanym kraju i zadeklaruje pracownikowi konsulatu, że nie ma zamiaru opuszczać Polski na stałe. Trzeba udowodnić swoje więzy z ojczyzną i najlepiej wykazać, że ma się tu rodzinę i pracę, a więc nie ma żadnych powodów, dla których chciałoby się emigrować. Podróżujący z biurem podróży mają nieco łatwiej, bo wyraźnie jest określone, że będzie to jedynie wycieczka na jakiś określony czas.

Żeby dostać wizę do USA, musisz spełnić sześć podstawowych kroków, które dokładnie opisane są na stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych. Najpierw musisz zapoznać się z listą wiz nieemigracyjnych i zastanowić się, o którą będziesz się ubiegać – czy interesuje Cię wyjazd służbowy, naukowy, a może zwykłe zwiedzanie? Gdy już będziesz wiedział, jakie wiza będzie Ci potrzebna, to musisz uiścić opłatę wizową, która nieco różni się w zależności od rodzaju dokumentu. Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku wizowego DS-160, do którego link znajdziesz również poprzez stronę Ambasady. Pamiętaj, żeby ten dokument wypełnić dokładnie i wyłącznie informacjami prawdziwymi. Numer Twojego dokumentu musisz zachować, bo będzie on potrzebny, żeby umówić się na rozmowę z konsulem. Następnie zakładasz konto w specjalnym systemie, który ułatwia uzyskanie wizy. Tam będzie Ci potrzebny numer wniosku, który wysłałeś, numer paszportu oraz dowód dokonanej opłaty za wizę. Będziesz mógł wybrać dzień i godzinę spotkania z konsulem – oczywiście w obrębie zaproponowanych terminów. Na spotkanie, bez względu na jego wynik, musisz zabrać ze sobą: potwierdzenie umówionej rozmowy (do wydrukowania z systemu), potwierdzenie wysłania formularza DS-160, zdjęcie, paszport. Jeśli wiza zostanie Ci przyznana, to razem z paszportem dostarczy Ci ją kurier (24 zł) lub będziesz mógł odebrać osobiście (za darmo).

Dzięki możliwości ubiegania się o wizę online, nie musisz już wystawać w długich kolejkach. Wiza USA wcale nie jest taka trudna do uzyskania, wystarczy tylko na spokojnie przejść przez cały proces.

Powiązane z tematem